Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

Finomítani ér!

Kálló Kornél - 2016. 11. 07. 00:00:00
Finomítani ér!

Van az a mondás, miszerint nincs lehetetlen, csak tehetetlen! Véleményem szerint ez bizonyos mértékben igaz lehet a halak kapókedvére is. Amikor sokan kijelentik, hogy már hideg a víz és nem eszik a hal, akkor téves rögeszmét kergetnek maguk előtt, a pár fokos vízben is lehet éhes halat találni, de ekkor már csak a leheletfinom felszereléssel érhetünk célba. Finomítsunk hát!

Ezúttal a Keleti-főcsatorna polgári hídjához közel eső szakaszára látogattam ki. Sokat horgászom itt és úgy általában a Keletin is. Ha létezik szeszélyes, nehéz víz, akkor ez mindenképp az, vannak napok,amikor számolatlanul adja a halat, máskor pedig az az érzésem van, hogy szinte nincs is benne hal. Persze ahhoz, hogy a jó fogás megvalósuljon, sok rajtunk kívül álló tényezőnek kell kedvezően alakulnia lehetőleg egyszerre. Mire is gondolok? Ha árad a Tisza, akkor a Keleti is zavaros vizet kap, ekkor a finomszerelékes-, de a pontyhorgászatnak is lőttek. Pár naponta ingadozik a vízszint nyáron, ennek oka a vízkivétel, ilyenkor ugyanis a csatorna vizével öntözik a földeket, ez nagyon kedvezőtlenül hat a halak kapókedvére. De ott vannak még az időjárási frontok, a légnyomás, a holdállás hatásai és akkor még arról nem is beszéltem, hogy tavasztól-őszig hínárfoltok úsznak a vízen, megnehezítve a pecát. Ezek tükrében egyértelműen kijelenthető, hogy még éves szinten is kevés olyan nap van a halfogásra, amikor minden kedvezően alakul.


A sötét etetőanyag és pár szem főtt kendermag került ezúttal terítékre


Egyszerű menü várt a csatorna keszegeire. A mértékletesség azonban a pár fokos vízben horgászva igen fontos!

Ha a horgász belegondol, akkor rögtön rájön, hogy egy tavon mennyivel egyszerűbb horgászni! De persze mindez ne szegje kedvünket, mert még ha úgy is véljük, hogy aznap nem eszik a hal, elárulom, az a teória nem lenne igaz! Mindig van olyan hal, amelyik táplálékot vesz magához, azonban a táplálkozás intenzitása sokszor oly csekély, hogy a normál előkékkel, horgokkal esélyünk sincs a halfogásra. Ekkor van szükség arra, hogy az ember lefinomítsa a szerelékét. Ez a dolog sokszor segít és az addig üresnek vélt helyet is halbányává tudja változtatni. Mindegy milyen évszakban horgászunk, legyen a tárházunkban a finomítás lehetősége. Különösen fontos ez az őszi-téli horgászatok alkalmával, amikor a vizek hőmérséklete drasztikusan lehűl. Egy tanulmányban olvastam, hogy minden 10 °C vízhőfok-emelkedés - az optimum eléréséig - közel megkétszerezi az anyagcsere sebességét, ez azt jelenti, hogy a téli pár fokos vízhőmérséklethez képest egy nyári húsz fok feletti vízben a halaknak több mint négyszer annyira gyorsul fel az anyagcseréjük. Ha azonban a nyári kapásokat vesszük átlagosnak, akkor ez a példa jól mutatja, hogy mennyivel nehezebb dolgunk van télen! Az első dolgunk elővenni a kis horgokat és a vékony előkéket. A csatorna vize a látogatásomkor 7,5 Celsius fokos volt, ami már nem mondható melegnek, s a bajt csak tetézik a reggeli fagy közeli állapotok. Nem is volt kérdés számomra, hogy a legfinomabb készséget állítom össze ezúttal. A túlpart előtti medertörést céloztam meg, ami 21 méterre volt tőlem, ehhez egy 3,60-as Tubertini Concept Feeder TB light botot választottam, rajta Tubertini Vertigo 5500-as orsóval. Az orsó dobjára ezúttal 0,16-os Tubertini Gorilla Feeder zsinórt csévéltem. Érdemes a finomítás érdekében a főzsinórból is véknyabbat választani, így jobban összhangban lesz az előkénkkel és a kis horgunkkal. Természetesen a spiccek közül is a leglágyabb, 3/4-es erősségű került a bot végébe, ami a legfinomabb kapásokat is látványosan közvetíti ilyenkor és higgyük el, a jéghideg vízben ritkán látunk majd agresszív kapást. Ebből már mindenki gondolhatja, hogy ezúttal is megpróbáltam egy ésszerű finomítással élni, ami 0,08-as előkét és 22-es horgot takart. Ez alá az előkevastagság alá ritkán megyek, de akkor is félve, mivel egy 00,6-00,7-es előke már nagyon könnyen elszakad, ehhez már nagyon finom kéz szükséges. Az előkém típusa Tubertini Fluorine, míg a horog Tubertini Serie 4, ami egy igen vékony anyagból készült horog ezüst színben.  Ahhoz, hogy az előkénk kibírja a hirtelen erőhatásokat, a főzsinór és az előke közé be van kötve egy vékony 0,8mm átmérőjű erőgumi, ami tompítja az erőhatásokat.


Az igen vékony zsinór és az aprócska horog megoldja a kapástalanságot


A porcos szájba akadt a picike horog

Az etetőanyagom egy kiló Tubertini Gold Medal fekete volt, melyhez Maros Mix por édesítőszert tettem. Ilyen hideg időben már bőven elegendő az egy kiló kaja bekeverése, ugyanis az esetek többségében már egészen kis űrmértékű etetőkosarak is elegendőek, mert ezekkel nagy mennyiséget bejuttatni szinte lehetetlen. Az etetőanyag mellé vittem magammal kevéske főtt kendert a Maros Mix kínálatából. Mivel csak egy decinyit terveztem elhasználni, ezért úgy szoktam csinálni, hogy felbontás után a maradékot egy jól záródó edénybe öntöm és azt pedig a hűtőbe teszem, így sokszor tudok még használni belőle. Élőanyagnak az előző horgászatokról megmaradt csontit-pinkit vittem magammal, amibe már akadt kevés báb is. Az aprócska kosárba töltött etetőanyaghoz minden alkalommal tettem ebből az élő mixből és a főtt kenderből. Rögtön az első dobások alkalmával jöttek a jelek a mélyből, apró pöccintések formájában. Ekkor még csonti-pinki kombináció volt a horgon, azonban ezzel halfogásig nem jutottam el, mint utólag kiderült, túlságosan nagy falatnak bizonyult a csonti, de ugyanez volt a helyzet a bábbal is. Azonban a pinki kifejezetten jól adta a halat, ebből egy-vagy két szem volt a horgon. A kis csali a kevésbé táplálkozó halakat is kapásra ingerelte. Ezzel már apránként elindult a halfogás és az eleinte kisebb méretű keszegek és bodorkák után megjelentek a szebb, negyven deka körüli dévérek. Ezen halak megfogása is bizonyítja a tényt, hogy ilyenkor is kapásra lehet bírni az előttünk tartózkodó halakat. A hideg idő ellenére kellemes horgászat alakult ki, melyben a csatorna a kegyeibe fogadott ezúttal. Ne gondoljuk azt, hogy a horgászszezon a rossz idők beálltával véget ér.  Nem csak horgászni lehet egész évben, de halat is lehet fogni, ezért ne akasszuk szögre a pecabotot télidőben, inkább a szép fogás reményében tegyünk meg minden tőlünk telhetőt.

Írta: Kálló Kornél

Fotó: Kállóné Abari Marietta